Michigan and Indiana High School Sports Rankings

Basketball

Michigan boys basketball rankings for Week 11: Canton and Mt. Pleasant move into D1 top 10, Wyoming Potter's House enters D3 top 10

Michigan boys basketball rankings for Week 11: Canton and Mt. Pleasant move into D1 top 10, Wyoming Potter's House enters D3 top 10
BY: TJ KELLEY Feb 6, 12:15pm

Inclement weather postponed many of last week’s games however there were some wins and losses that moved Canton into the Division 1 rankings for the first time this season. Division 2 and 3 ranked teams continue to win while Camden-Frontier’s two wins finds the Southern Central Athletic Association squad back in the top 10 of Division 4. Detroit King hosts the Public Schools Playoffs this Saturday, Feb. 9, starting at noon. The Catholic League quarterfinals are Saturday, Feb. 9, at Riverview Gabriel Richard.

The Charter School League, KLAA, and MAC playoffs start at various locations.

DIVISION 1

1. University of Detroit-Jesuit (13-2, 7-0 No. 1 CHSL-Central) — Remains No. 1 in Division 1, 58-50 Feb. 1 win at Birmingham Brother Rice; Feb. 5 at Warren DeLaSalle, Feb. 6 vs. Orchard lake St. Mary’s, Feb. 9 CHSL quarterfinals at Riverview Gabriel Richard.

2. Flint Carman-Ainsworth (11-2, 5-1 No. 2 SVL-Blue) — Remains No. 2 in D1; Feb. 6 at Flint Southwestern, Feb. 8 vs. Lapeer, Feb. 12 vs. Clarkston.

3. Clarkston (14-2, 8-0 No. 1 OAA-Red) — Remains No. 3 in D1, 69-45 Feb. 1 win at West Bloomfield; Feb. 5 W vs. North Farmington, Feb. 12 at Flint Carman-Ainsworth.

4. Detroit King (14-2, 9-1 No. 2 DPS-Central) — Remains No. 4 in D1; 67-49 win over Detroit Western in the first round of the Detroit Public School Tournament, Feb. 5 vs. Western.

5. Forest Hills Northern (15-0, 6-0 No. 1 OK-White) — Remains No. 5 in D1; Feb. 5 win over Cedar Springs, Feb. 6 at Greenville, Feb. 8 vs. Lowell.

6. Novi Detroit Catholic Central (11-3, 6-3 No. 2 CHSL-Central) — Former No. 7 in D1, Feb. 5 win at Warren DeLaSalle; Feb. 9 CHSL quarterfinals at Riverview Gabriel Richard.

7. Okemos (15-1, 9-0 No. 1 CAAC-Blue) Former No. 8, 63-57 Feb. 1 win at Lansing Waverly 63-46; Feb. 4 win at Holt, Feb. 8 vs. East Lansing, Feb. 22 vs. DeWitt.

8. Detroit Cass Tech (11-4, 9-1 No. 1 DPS-Central) Former No. 10 in D1; Defeated Cody in the first round of the DPS playoffs on Feb. 5; Feb. 9, 3:30 p.m. vs. CMA at Detroit King.

9. Canton (14-1, 11-0 No. 1 KLAA-West) — Previously unranked, 14-game win streak; Feb. 8 vs. Howell

10. Mt. Pleasant (14-0, 9-0 No. 1 Saginaw Valley League-Red) — Previously unranked. Beat St. Johns, 62-57 (OT), beat Saginaw Arthur Hill, 58-46; Feb. 15 vs. D1 HM Saginaw.

DROPPED OUT

Kalamazoo Central (9-1, 4-0 No. 1 SWMAC-Red) — Former No. 6, 57-54 Feb. 2 OT loss vs. Grand Rapids Christian in the Redhawk Classic; Feb. 5 at Mattawan, Feb. 6 vs. Niles, Feb. 8 vs. Kalamazoo Loy Norrix

Roseville (13-1, 8-1 tied No. 1 MAC Red) — Former No. 9, 79-56 Jan 22 win vs. Utica Eisenhower, 69-42 Jan 25 win vs. L’anse Creuse North; Jan 29 at Sterling Heights Stevenson (8-4/5-3 3rd MAC Red) ppd.

D1 BUBBLE:

Mattawan (12-0), Ypsilanti Lincoln (13-2), Ann Arbor Pioneer (13-2), Oxford (15-0), Muskegon ReethsPuffer (13-1), Saginaw (11-2), Detroit Renaissance (13-3), Hudsonville (12-2), Wayne Memorial (12-3), North Farmington (10-4)

DIVISION 2

1. River Rouge (15-1, 7-0 No. 1 MMAC-Blue) — Remains No. 1 in D2, Win Feb. 2 vs. Southfield Christian, Win Feb. 5 vs. Ecorse; Feb. 16 at Benton Harbor.

2. Williamston (15-1, 7-0 No. 1 CAAC-Red) — Remains No. 2 in D2,-62 Feb. 1 win at Fowlerville, 79-51 Feb. 4 win vs. Grand Rapids Ottawa Hills; Feb. 15 vs. Haslett.

3. New Haven (15-1, 10-0 No. 1 MAC-White) — Remains No. 3 in D2, Feb. 2 win at Grand Rapids Union in the Redhawk Showcase; Feb. 7 at Chippewa Valley.

4. Benton Harbor (15-1) — Remains No. 4 in Division 2, Feb. 2 vs. Ypsilanti Lincoln (10-1) in the Redhawk Classic at Grand Rapids Union; Feb. 8 vs S. Haven, Feb. 16 vs. River Rouge.

5. Bridgeport (15-0, 7-0 No. 1 Tri-Valley Conference-East) — Remains No. 5 in D2; Feb. 5 at Millington, Feb. 8 at Essexville-Garber.

6. Harper Woods Chandler Park Academy (13-0, 7-0 No. 1 Charter School Conference) — Remains No. 6 in D2, Feb. 5 win at Southfield Bradford Academy; Feb. 9 Charter School Conference playoffs at TBD.

7. Pontiac (14-1, 8-1 No. 2 OAA-Blue) — Remains No. 7 in D2, 53-44 Feb. 5 win at Birmingham Seaholm; Feb. 8 vs. Royal Oak, Feb. 19 vs. Oxford.

8. Grand Rapids South Christian (11-3, 6-1 tied No. 1 OK-Gold) — Remains No. 8 in D2, 56-50 Feb. 1 win at Grand Rapids Christian, 62-56 Feb. 2 win vs. Grand Rapids Calvin Christian, 77-70 Feb. 5 win vs. Wyoming; Feb. 8 vs. East Grand Rapids.

9. Grand Rapids Catholic Central (12-2, 6-0 No. 1 OK-Blue) — Remains No. 9 in D2, 74-43 Feb. 4 win at Coopersville; Feb. 8 vs. Allendale.

10. Otsego (16-0, 6-0 No. 1 Wolverine Conference-North) — Remains No. 10 in D2, 71-38 Feb. 1 win vs. Three Rivers, 71-36 Feb. 4 win vs. Allegan; Feb. 8 vs. Plainwell.

D2 BUBBLE

Holland Christian (13-2), Hudsonville Unity Christian (11-3), Alma (13-1).

DIVISION 3

1. Flint Beecher (14-2, 7-0 GAC-Red) — Remains No. 1 in Division 3, 81-69 Jan 29 win at Grand Blanc, 59-56 Feb 1 win vs. Goodrich; Feb. 8 at Lake Fenton.

2. Hanover-Horton (12-1, 9-0 No. 1 Cascades Conference) — Remains No. 2 in D3, 77-71 Feb. 5 win at Arbor Prep; Feb. 8 vs. Manchester; Feb. 19 at Ypsilanti Lincoln.

3. Pewamo-Westphalia (14-0, 10-0 No. 1 CMAC) — Remains No. 3 in D3, 54-37 Feb. 4 win at Portland St. Patrick, 68-33 Feb. 5 win at Bath; Feb. 7 vs. Fulton.

4. Iron Mountain (13-0, 6-0 No. 1 PAC-Iron) — Remains No. 4 in D 3, 62-52 Feb. 1 win vs. Ishpeming; Feb. 6 vs. Iron River West Iron County, Feb. 8 vs. Gwinn.

5. Maple City Glen Lake (11-2, 8-0 No. 1 NW Conference) — Remains No. 5 in D3, 68-41 Feb. 5 win vs. Onekama; Feb. 7 at Frankfort.

6. Detroit Edison PSA (11-4) — Remains No. 6 in D 3, Jan 31 win vs. Harper Woods; Feb. 7 vs. Detroit Mumford, Feb. 20 at New Haven, Feb. 21 vs. Roseville.

7. Detroit Pershing (15-1, 10-0 No. 1 DPS-East) — Remains No. 7 in D3, 93-74 win vs. Detroit Westside Academy; Feb. 9 vs. Detroit Mumford at Detroit King.

8. Quincy (12-0, 8-0 No. 1 Big “8’ Conference) — Remains No. 8 in D3, 57-36 Feb. 1 win vs. Union City, 66-64 Feb. 5 win at Reading; Feb. 8 vs. Homer.

9. Kalamazoo Hackett (11-1, 7-0 No. 1 SWAC-Valley) — Remains No. 9 in D3, Jan 29 vs. Vicksburg ppd., 94-69 Feb. 1 win at Delton-Kellogg, 56-45 Feb. 2 win vs. Kalamazoo Christian, 69-61 Feb. 5 win at then-D3 No. 10 Schoolcraft; Feb. 8 at Galesburg-Augusta, Feb. 12 at Wyoming Potter’s House.

10. Wyoming Potters House Christian (14-1, 6-0 No. 1 Alliance League) — Previously unranked, 63-57 Feb. 1 win vs. Grand Rapids Covenant Christian, 70-46 Feb. 5 win vs. Byron Center Zion Christian; Feb. 12 vs. Kalamazoo Hackett.

DROPPED OUT

Schoolcraft (13-2/7-2 No. 2 SWAC-Valley) — 69-61 Feb. 5 loss vs. Kalamazoo Hackett

D3 BUBBLE:

Michigan Center (12-2), Saginaw Valley Lutheran (14-1), Carson City Crystal (12-2), Ithaca (11-3), McBain (10-2)

DIVISION 4

1. Bellevue (13-0, 11-0 No. 1 SCAA-West) — Remains No. 1 in Division 4, 59-44 win at Eaton Rapids; Feb. 8 at Colon, Feb. 22 at Athens.

2. Brimley (16-0, 7-0 No. 1 Eastern UP Athletic Conference) — Remains No. 2 in D4, 89-78 Feb. 1 win at Rudyard, 72-46 Feb. 5 win vs. St. Ignace; Feb. 8 at Newberry.

3. Southfield Christian (8-5, 5-0 No. 1 tied MIAC-Blue) — Remains No. 3, 55-50 Jan 29 win vs. West Bloomfield, 70- 16 Feb. 1 win vs. Rochester Lutheran Northwest, 83-64 Feb. 2 loss at D2 No. 1 River Rouge, 61-51 win vs. Novi Christian; Feb. 8 at Oakland Christian.

4. Athens (13-1, 10-1 No. 2 SCAA-West) — Remains No. 4 in D4, 64-53 Feb. 1 win vs. Climax-Scotts, 82-61 Feb. 5 vs. Colon; Feb. 8 at Pittsford, Jan 29 at D4 No. 7 Camden-Frontier (11-2) ppd to Feb. 20, Feb. 22 vs. Bellevue.

5. Frankfort (10-2, 7-1 No. 2 Northwest Conference) — Remains No. 5 in D4, 51-46 Feb. 5 win vs. Sutton’s Bay; Feb. 7 vs. D3 No. 5 Maple City Glen Lake, rescheduled Feb. 9 at Onekama.

6. Wyoming Tri-Unity (11-3, 4-1 No. 2 Alliance League) — Remains No. 6 in D 4, 57-25 Feb. 4 win at Grand Rapids Wellspring, 48-39 Feb. 5 win vs. Lansing Christian; Feb. 8 at Holland Calvary.

7. Howardsville Christian (13-1, 8-0 BCS-White) — Remains No. 7 in D 4, Feb. 8 vs. St. Joseph Michigan Lutheran.

8. Adrian Lenawee Christian (9-2) — Remains No. 8 in D4, 62-31 Feb. 1 win vs. Toledo (OH.) Jones Leadership Academy, 51-37 Feb. 5 win at Vandercook Lake; Feb. 8 vs. Michigan Center.

9. Pittsford (10-2, 9-1 No. 1 SCAA-East) — Former D4 No. 10, 69-26 Feb. 1 win vs. North Adams-Jerome; Feb. 8 vs. D4 No. 4 Athens, Feb. 14 vs. Camden-Frontier.

10. Camden-Frontier (13-2, 10-2 No. 1 SCAA-East) — Previously unranked, 39-38 Feb. 1 win vs. Hillsdale Academy, 66-38 Feb. 2 win vs. Jackson Christian; Feb. 8 at North Adams-Jerome

DROPPED OUT

Pellston (13-2, 9-1 No. 1 Ski Valley Conference) — Former D4 No. 9, 85-61 Jan 29 loss at Johannesburg-Lewiston.

———————

TOP GAMES: To see the top games for the week of Feb. 4-10, CLICK HERE.

———————

PREVIOUS RANKINGS

• Week 10 rankings, Jan. 28, CLICK HERE.

• Week 9 rankings, Jan. 22, CLICK HERE.

• Week 8 rankings, Jan. 15, CLICK HERE.

• Week 7 rankings, Jan. 8, CLICK HERE.

• Week 3 rankings, Dec. 11, CLICK HERE.

• Preseason rankings, CLICK HERE.