Michigan High School Sports Rankings

Top 25 rankings: One ranked team losses, top 10 remains the same

Football   | Tom Markowski

Top 25 rankings: One ranked team losses, top 10 remains the same

(PHOTO CREDIT - David Donoher)

 

1. Detroit Cass Tech (5-0), A: The Technicians had a surprisingly easy time defeating Detroit East English Village Prep, 58-18. On Saturday Cass Tech hosts Detroit King at noon.

2. Detroit Catholic Central (5-0), A: Quarterback Austin Brown’s TD pass in the second overtime gave the Shamrocks a 28-21 victory over Birmingham Brother Rice. On Friday C.C. hosts Brantford (Ont.) Pauline Collegiate.

3. Utica Eisenhower (5-0), A: The Eagles kicked a field goal to defeat Romeo, 16-14. Eisenhower will play at Macomb L’Anse Creuse North on Friday.

4. Muskegon (4-1), A: The Big Reds rolled past Muskegon Reeths-Puffer, 66-0. Muskegon travels to Grand Rapids Union on Friday.

5. Detroit King (5-0), A: King defeated Detroit Osborn, 46-0, and will play at Cass Tech on Saturday.

6. Walled Lake Western (4-1), A: Western defeated Waterford Kettering, 40-21, and will play at Waterford Mott on Friday.

7. Saline (5-0), A: The Hornets defeated Ann Arbor Huron, 54-0. This Friday Saline will play at Ann Arbor Pioneer.

8. Lowell (5-0), A: Lowell defeated Greenville, 35-10, and will host Cedar Springs on Friday.

9. Grandville (5-0), A: Grandville defeated East Kentwood, 46-3, and will play at Rockford on Friday.

10. Davison (5-0), A: Tariq Reid scored four TDs as Davison defeated Saginaw 52-0. On Friday Davison hosts Midland. 

11. Traverse City Central (5-0), A: Central slipped past Gaylord 21-20 on a late field goal and will host Petoskey Friday.

12. Dearborn Fordson (5-0), A: Fordson defeated Redford Thurston 45-6 and will host Redford Union on Friday.

13. Temperance Bedford (4-1), A: The Kicking Mules defeated Ann Arbor Skyline 41-7 and will host Monroe on Friday.

14. Orchard Lake St. Mary’s (3-2), A: The Eaglets held Warren De La Salle to 138 yards and defeated the Pilots 14-7. St. Mary’s plays Brother Rice at Berkley on Saturday.

15. River Rouge (4-1), B: River Rouge defeated Detroit Community 67-0 and will host Pontiac Notre Dame Prep on Friday.

16. Grand Ledge (4-1), A: The Comets defeated Jackson 30-19 and will host Lansing Eastern on Friday.

17. Allen Park (5-0), A: The Jaguars defeated Gibraltar Carlson 14-6 and will host Trenton on Friday.

18. Birmingham Groves (5-0), A: The Falcons defeated Birmingham Seaholm 36-0 and will play at Farmington Hills Harrison on Friday.

19. Clarkston (4-1), A: The Wolves defeated Troy Athens 40-21 and will play at Oak Park on Friday.

20. Warren Mott (5-0), A: Mott defeated Clinton Township Chippewa Valley 42-24 and will host Fraser on Friday. 

21. Hudsonville (4-1) A: The Eagles defeated Holland West Ottawa 56-22 and will play at Grand Rapids Northview on Friday.

22. Rockford (3-2), A: The Rams defeated Grand Haven 31-14 and will host Grandville on Friday

23.  Northville (4-1), A: The Mustangs defeated South Lyon East 43-22 and will host South Lyon on Friday.

24. DeWitt (4-1), A: The Panthers defeated Owosso 52-7 and will host Haslett on Friday.

25. Grand Rapids Christian (5-0), A: Christian defeated Cedar Springs 41-16 and will play at East Grand Rapids on Friday.