News

Football

MHSAA 11-player football postseason bracket for 2018

MHSAA 11-player football postseason bracket for 2018
BY: MATTHEW B. MOWERY Oct 21, 8:05pm

DIVISION 1

Region 1

D1: Rockford 18, Traverse City West 13

D1: Hudsonville 49, Holland West Ottawa 42

DISTRICT 1 FINAL: Rockford 24, Hudsonville 21

D2: Saline 26, Kalamazoo Central 7

D2: East Kentwood 31, Brighton 28

DISTRICT 2 FINAL: Saline 42, East Kentwood 7

—————

Region 2

D1: Lapeer 35, Grand Blanc 0

D1: Oxford 38, Davison 13

DISTRICT 1 FINAL: Lapeer 35, Oxford 10

D2: Clarkston 30, Lake Orion 7

D2: White Lake Lakeland 23, Rochester Adams 20 (OT)

DISTRICT 2 FINAL: Clarkston 26, White Lake Lakeland 6

—————

Region 3

D1: West Bloomfield 49, Plymouth 14

D1: Detroit Catholic Central 49, Canton 28

DISTRICT 1 FINAL: West Bloomfield 20, Novi Detroit Catholic Central 17 (OT)

D2: Belleville 28, Dearborn 7

D2: Monroe 62, Brownstown Woodhaven 28

DISTRICT 2 FINAL: Belleville 49, Monroe 33

—————

Region 4

D1: Clinton Township Chippewa Valley 34, Utica Eisenhower 7

D1: Macomb Dakota 21, Romeo 17

DISTRICT 1 FINAL: Clinton Township Chippewa Valley 51, Macomb Dakota 10

D2: Detroit Cass Tech 55, Detroit Western International 7

D2: Dearborn Fordson 24, Grosse Pointe South 17

DISTRICT 2 FINAL: Dearborn Fordson 41, Cass Tech 14

—————

Regionals

Region 1: Saline 13, Rockford 12 (OT)

Region 2: Clarkston 13, Lapeer 0

Region 3: Belleville 13, West Bloomfield 10

Region 4: Clinton Township Chippewa Valley 42, Dearborn Fordson 7

—————

Semifinals

Semifinal 1: Clarkston 21, Saline 3

Semifinal 2: Clinton Township Chippewa Valley 28, Belleville 16

—————

Championship game

(Nov. 24, 1 p.m., at Ford Field)

Finals: Clarkston (11-2) vs. Clinton Township Chippewa Valley (13-0)

——————————

DIVISION 2

Region 1

D1: Muskegon Mona Shores 34, Grand Rapids Forest Hills Central 28

D1: Jenison 64, Traverse City Central 43

DISTRICT 1 FINAL: Muskegon Mona Shores 49, Jenison 10

D2: Okemos 31, Jackson 22

D2: Portage Northern 35, Portage Central 7

DISTRICT 2 FINAL: Portage Northern 56, Okemos 15

—————

Region 2

D1: Midland Dow 34, Flushing 31 (OT)

D1: Midland 50, Swartz Creek 28

DISTRICT 1 FINAL: Midland 38, Midland Dow 19

D2: South Lyon 31, Dexter 24 (OT)

D2: Walled Lake Western 24, Fenton 9

DISTRICT 2 FINAL: Walled Lake Western 35, South Lyon 14

—————

Region 3

D1: Oak Park 40, Ferndale 20

D1: Warren De La Salle 26, Warren-Mott 10

DISTRICT 1 FINAL: Warren De La Salle 35, Oak Park 14

D2: Port Huron Northern 28, St. Clair Shores Lake Shore 18

D2: St. Clair Shores Lakeview 41, Roseville 32

DISTRICT 2 FINAL: Port Huron Northern 14, St. Clair Shores Lakeview 7

—————

Region 4

D1: Birmingham Brother Rice 27, Livonia Churchill 14

D1: Birmingham Groves 35, Birmingham Seaholm 14

DISTRICT 1 FINAL: Birmingham Groves 38, Birmingham Brother Rice 14

D2: Temperance Bedford 55, Dearborn Heights Crestwood 21

D2: Livonia Franklin 38, Wyandotte Roosevelt 14

DISTRICT 2 FINAL: Livonia Franklin 27, Temperance Bedford 25

—————

Regionals

Region 1: Muskegon Mona Shores 58, Portage Northern 28

Region 2: Midland 43, Walled Lake Western 0

Region 3: Warren De La Salle 21, Port Huron Northern 3

Region 4: Birmingham Groves 53, Livonia Franklin 29

—————

Semifinals

Semifinal 1: Muskegon Mona Shores 49, Midland 28

Semifinal 2: Warren De La Salle 28, Birmingham Groves 0

—————

Championship game

(Nov. 23, 1 p.m., at Ford Field)

Finals: Muskegon Mona Shores (12-1) vs. Warren De La Salle (11-2)

——————————

DIVISION 3

Region 1

D1: Mt. Pleasant 35, Petoskey 6

D1: Cedar Springs 46, Gaylord 7

DISTRICT 1 FINAL: Cedar Springs 44, Mt. Pleasant 14

D2: Muskegon 42, East Grand Rapids 35

D2: Grand Rapids Christian 28, Grand Rapids Northview 21

DISTRICT 2 FINAL: Muskegon 49, Grand Rapids Christian 17

—————

Region 2

D1: Zeeland East 56, Stevensville Lakeshore 7

D1: Zeeland West 40, St. Joseph 26

DISTRICT 1 FINAL: Zeeland East 42, Zeeland West 24

D2: Parma Western 21, Mattawan 14 (OT)

D2: Battle Creek Central 25, Middleville Thornapple Kellogg 24

DISTRICT 2 FINAL: Parma Western 44, Battle Creek Central 21

—————

Region 3

D1: DeWitt 34, St. Johns 7

D1: East Lansing 33, Haslett 30

DISTRICT 1 FINAL: DeWitt 9, East Lansing 7

D2: South Lyon East 22, Ortonville Brandon 15

D2: Farmington 42, Auburn Hills Avondale 9

DISTRICT 2 FINAL: Farmington 34, South Lyon East 3

—————

Region 4

D1: Warren Woods-Tower 47, Garden City 7

D1: Detroit King 7, River Rouge 6

DISTRICT 1 FINAL: Detroit King 34, Warren Woods-Tower 14

D2: Trenton 22, Gibraltar Carlson 21

D2: Allen Park 23, Riverview 20

DISTRICT 2 FINAL: Allen Park 28, Trenton 22

—————

Regionals

Region 1: Muskegon 34, Cedar Springs 18

Region 2: Zeeland East 50, Parma Western 24

Region 3: DeWitt 42, Farmington 7

Region 4: Detroit Martin Luther King 54, Allen Park 15

—————

Semifinals

Semifinal 1: Muskegon 45, Zeeland East 22

Semifinal 2: Detroit Martin Luther King 34, DeWitt 21

—————

Championship game

(Nov. 24, 7:30 p.m., at Ford Field)

Finals: Muskegon (13-0) vs. Detroit Martin Luther King (11-2)

——————————

DIVISION 4

Region 1

D1: Alma 26, Big Rapids 3

D1: Escanaba 27, Ludington 20

DISTRICT 1 FINAL: Escanaba 14, Alma 13

D2: Grand Rapids Catholic Central 59, Spring Lake 7

D2: Whitehall 38, Allendale 33

DISTRICT 2 FINAL: Grand Rapids Catholic Central 42, Whitehall 7

—————

Region 2

D1: Holland Christian 53, Otsego 13

D1: Grand Rapids South Christian 24, Wyoming Godwin Heights 6

DISTRICT 1 FINAL: Holland Christian 22, Grand Rapids South Christian 19

D2: Edwardsburg 45, Plainwell 0

D2: Paw Paw 14, Three Rivers 7

DISTRICT 2 FINAL: Edwardsburg 49, Paw Paw 10

—————

Region 3

D1: Williamston 35, Goodrich 28

D1: Flint Powers 28, Lake Odessa Lakewood 8

DISTRICT 1 FINAL: Williamston 31, Flint Powers 7

D2: St. Clair 70, Yale 34

D2: North Branch 44, Croswell-Lexington 41

DISTRICT 2 FINAL: St. Clair 62, North Branch 29

—————

Region 4

D1: Detroit Country Day 42, Center Line 6

D1: Farmington Hills Harrison 24, Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood 10

DISTRICT 1 FINAL: Farmington Hills Harrison 13, Detroit Country Day 10 (OT)

D2: Chelsea 28, Grosse Ile 21

D2: Milan 36, Detroit Cody 0

DISTRICT 2 FINAL: Chelsea 35, Milan 14

—————

Regionals

Region 1: Grand Rapids Catholic Central 35, Escanaba 6

Region 2: Edwardsburg 56, Holland Christian 21

Region 3: Williamston 28, St. Clair 0

Region 4: Chelsea 21, Farmington Hills Harrison 14

—————

Semifinals

Semifinal 1: Edwardsburg 46, Grand Rapids Catholic Central 44 (OT)

Semifinal 2: Chelsea 38, Williamston 13

—————

Championship game

(Nov. 23, 7:30 p.m., at Ford Field)

Finals: Edwardsburg (13-0) vs. Chelsea (10-3)

——————————

DIVISION 5

Region 1

D1: Reed City 48, Benzonia Benzie Central 0

D1: Clare 42, Manistee (9-0) 28

DISTRICT 1 FINAL: Reed City 38, Clare 7

D2: Saginaw Swan Valley 41, Howard City Tri-County 7

D2: Freeland 16, Remus Chippewa Hills 6

DISTRICT 2 FINAL: Saginaw Swan Valley 55, Freeland 10

—————

Region 2

D1: Hudsonville Unity Christian 41, Grand Rapids West Catholic 22

D1: Muskegon Oakridge 59, Belding 29

DISTRICT 1 FINAL: Hudsonville Unity Christian 40, Muskegon Oakridge 37

D2: Kalamazoo Hackett 44, Coloma 6

D2: Hopkins 46, Berrien Springs 6

DISTRICT 2 FINAL: Kalamazoo Hackett 46, Hopkins 35

—————

Region 3

D1: Portland 33, Ovid-Elsie 19

D1: Lansing Catholic 22, Olivet 21

DISTRICT 1 FINAL: Portland 17, Lansing Catholic 13

D2: Almont 36, Birch Run 14

D2: Frankenmuth 20, Richmond 7

DISTRICT 2 FINAL: Frankenmuth 28, Almont 22

—————

Region 4

D1: Marine City 21, Clawson 12

D1: Harper Woods 52, Macomb Lutheran North 13

DISTRICT 1 FINAL: Marine City 41, Harper Woods 27

D2: Detroit Denby 44, Detroit Osborn 0

D2: Ida 62, Dearborn Heights Robichaud 20

DISTRICT 2 FINAL: Detroit Denby 28, Ida 22

—————

Regionals

Region 1: Saginaw Swan Valley 36, Reed City 28

Region 2: Hudsonville Unity Christian 39, Kalamazoo Hackett 14

Region 3: Portland 40, Frankenmuth 6

Region 4: Marine City 40, Detroit Denby 32 (2OT)

—————

Semifinals

Semifinal 1: Hudsonville Unity Christian 14, Saginaw Swan Valley 7

Semifinal 2: Portland 35, Marine City 14

—————

Championship game

(Nov. 24, 4:30 p.m., at Ford Field)

Finals: Hudsonville Unity Christian (11-2) vs. Portland (13-0)

——————————

DIVISION 6

Region 1

D1: Traverse City St. Francis 56, Elk Rapids 17

D1: Calumet 6, Ishpeming Westwood 0

DISTRICT 1 FINAL: Traverse City St. Francis 42, Calumet 6

D2: Kingsley 62, Tawas 22

D2: Beaverton 42, Maple City Glen Lake 14

DISTRICT 2 FINAL: Kingsley 44, Beaverton 14

—————

Region 2

D1: Montague 49, Fennville 20

D1: Newaygo 25, Morley-Stanwood 10

DISTRICT 1 FINAL: Montague 48, Newaygo 14

D2: Schoolcraft 28, Constantine 24

D2: Delton Kellogg 86, Niles Brandywine 50

DISTRICT 2 FINAL: Schoolcraft 49, Delton Kellogg 20

—————

Region 3

D1: Millington 50, Ithaca 33

D1: Montrose 54, Hemlock 0

DISTRICT 1 FINAL: Montrose 29, Millington 6

D2: Flint Hamady 27, Byron 21

D2: Ecorse 61, Warren Michigan Collegiate 18

DISTRICT 2 FINAL: Flint Hamady 47, Ecorse 22

—————

Region 4

D1: Jackson Lumen Christi 52, Napoleon 30

D1: Michigan Center 35, Grass Lake 6

DISTRICT 1 FINAL: Jackson Lumen Christi 41, Michigan Center 14

D2: Brooklyn Columbia Central 61, Quincy 27

D2: Blissfield 21, Hillsdale 10

DISTRICT 2 FINAL: Blissfield 41, Brooklyn Columbia Central 40

—————

Regionals

Region 1: Traverse City St. Francis 41, Kingsley 20

Region 2: Montague 30, Schoolcraft 14

Region 3: Montrose 37, Flint Hamady 6

Region 4: Jackson Lumen Christi 33, Blissfield 0

—————

Semifinals

Semifinal 1: Montague 14, Traverse City St. Francis 7

Semifinal 2: Jackson Lumen Christi 42, Montrose 20

—————

Championship game

(Nov. 23, 4:30 p.m., at Ford Field)

Finals: Montague (11-2) vs. Jackson Lumen Christi (12-0)

——————————

DIVISION 7

Region 1

D1: Roscommon 36, Harbor Springs 6

D1: Iron Mountain 36, Oscoda 14

DISTRICT 1 FINAL: Roscommon 22, Iron Mountain 7

D2: Lake City 30, North Muskegon 28

D2: McBain 28, LeRoy Pine River 14

DISTRICT 2 FINAL: Lake City 42, McBain 7

—————

Region 2

D1: Pewamo-Westphalia 62, Saranac 14

D1: Saugatuck 49, Kent City 28

DISTRICT 1 FINAL: Pewamo-Westphalia 42, Saugatuck 20

D2: New Lothrop 55, Elkton-Pigeon-Bay Port Laker 12

D2: Cass City 32, Sandusky 28

DISTRICT 2 FINAL: New Lothrop 44, Cass City 20

—————

Region 3

D1: Cassopolis 49, Vermontville Maple Valley 6

D1: Centreville 16, Union City 14

DISTRICT 1 FINAL: Cassopolis 35, Centreville 0

D2: Monroe St. Mary Catholic Central 52, Sand Creek 34

D2: Clinton 73, Springport 34

DISTRICT 2 FINAL: Monroe St. Mary Catholic Central 38, Clinton 28

—————

Region 4

D1: Madison Heights Madison 45, Royal Oak Shrine 0

D1: Detroit Loyola 62, Madison Heights Bishop Foley 15

DISTRICT 1 FINAL: Madison Heights Madison 38, Detroit Loyola 0

D2: Allen Park Cabrini 7, Detroit Community 6

D2: Riverview Gabriel Richard 38, Detroit Central 24

DISTRICT 2 FINAL: Riverview Gabriel Richard 30, Allen Park Cabrini 0

—————

Regionals

Region 1: Lake City 34, Roscommon 28

Region 2: New Lothrop 26, Pewamo-Westphalia 14

Region 3: Cassopolis 23, Monroe St. Mary Catholic Central 22

Region 4: Madison Heights Madison 44, Riverview Gabriel Richard 7

—————

Semifinals

Semifinal 1: New Lothrop 51, Lake City 22

Semifinal 2: Madison Heights Madison 37, Cassopolis 34

—————

Championship game

(Nov. 24, 10 a.m., at Ford Field)

Finals: New Lothrop (12-1) vs. Madison Heights Madison (13-0)

——————————

DIVISION 8

Region 1

D1: Ishpeming 52, Gwinn 6

D1: Iron River West Iron County 28, Rogers City 8

DISTRICT 1 FINAL: Ishpeming 38, Iron River West Iron County 0

D2: Breckenridge 58, Frankfort 0

D2: Johannesburg-Lewiston 15, Merrill 8

DISTRICT 2 FINAL: Breckenridge 37, Johannesburg-Lewiston 12

—————

Region 2

D1: Harbor Beach 26, Saginaw Nouvel 6

D1: Ubly 30, Saginaw Michigan Lutheran Seminary 28

DISTRICT 1 FINAL: Harbor Beach 28, Ubly 26 (3 OT)

D2: Clarkston Everest Collegiate 24, Waterford Our Lady of the Lakes 7

D2: Flint Beecher 15, Carson City-Crystal 8

DISTRICT 2 FINAL: Flint Beecher 22, Clarkston Everest Collegiate 14

—————

Region 3

D1: Holton 25, Martin 24

D1: Decatur 29, Climax-Scotts 22

DISTRICT 1 FINAL: Holton 34, Decatur 7

D2: Mendon 8, White Pigeon 6

D2: Athens 19, Three Oaks River Valley 6

DISTRICT 2 FINAL: Mendon 36, Athens 22

—————

Region 4

D1: Dansville 29, Sterling Heights Parkway Christian 20

D1: Detroit Southeastern 24, Detroit Public Safety 6

DISTRICT 1 FINAL: Detroit Southeastern 24, Dansville 22

D2: Reading 65, Pittsford 48

D2: Ottawa Lake Whiteford 51, Adrian Lenawee Christian 14

DISTRICT 2 FINAL: Reading 28, Ottawa Lake Whiteford 6

—————

Regionals

Region 1: Breckenridge 12, Ishpeming 6

Region 2: Harbor Beach 35, Flint Beecher 0

Region 3: Holton 14, Mendon 6

Region 4: Reading 54, Detroit Southeastern 0

—————

Semifinals

Semifinal 1: Breckenridge 12, Harbor Beach 0

Semifinal 2: Reading 38, Holton 0

—————

Championship game

(Nov. 23, 10 a.m., at Ford Field)

Finals: Breckenridge (13-0) vs. Reading (13-0)