News

Basketball

HOW THEY FARED: How the teams in the State Champs! girls basketball rankings fared for the week of Feb. 25-March 2, 2019

HOW THEY FARED: How the teams in the State Champs! girls basketball rankings fared for the week of Feb. 25-March 2, 2019
BY: MATTHEW B. MOWERY Mar 4, 1:00am

Here are the on-court results for the teams from the State Champs! rankings for the final week of the 2018-19 regular season.

DIVISION 1

1 Southfield A&T (18-1, 11-0 OAA Red) — Beat Clarkston, 65-43; beat D1 No. 9 Royal Oak, 50-30.

2 Wayne Memorial (18-2, 14-0 KLAA East) — Beat D1 No. 8 Brighton, 61-48, in KLAA championship.

3 Midland Dow (19-1, 8-0 SVL Red — Beat Detroit Country Day, 55-46; beat Goodrich, 42-31.

4 Saginaw Heritage (18-2, 7-1 SVL Red) — Beat D1 No. 6 East Lansing, 55-53; beat Grand Blanc, 44-28.

5 Birmingham Marian (19-1, 10-0 CHSL Central) —Beat Dearborn Henry Ford, 66-34; beat Detroit Mumford, 60-47, in Operation Friendship.

6 East Lansing (18-2, 11-1 CAAC Blue) — Lost to D1 No. 4 Saginaw Heritage, 55-53.

7 DeWitt (18-2, 11-1 CAAC Blue) — Beat Okemos, 58-21; beat D1 HM Fenton, 60-26.

8 Brighton (18-2, 13-1 KLAA West) —Lost to D1 No. 2 Wayne Memorial, 61-48, in KLAA championship.

9 Royal Oak (18-2, 10-2 OAA Red) — Lost to D1 No. 1 Southfield A&T, 50-30.

10 Walled Lake Western (19-1, 8-0 LVC) — Beat Walled Lake Central, 55-52 (OT) in LVC championship.

DROPPED OUT:

No. 6 Flint Carman-Ainsworth (15-5, 10-0 SVL Blue) — Lost to D2 No. 1 Detroit Edison, 71-64.

No. 9 Hartland (17-3, 13-1 KLAA West) — Beat Dearborn, 56-28; beat Holly, 62-54.

HONORABLE MENTION:

Grosse Pointe North (17-3, 10-0 MAC Red) — Lost to Detroit Country Day, 58-57.

Coldwater (19-1, 15-0 Interstate 8) — Beat Battle Creek Harper Creek, 56-29; beat Portage Central, 73-35.

Fenton (17-3, 15-1 Flint Metro) — Beat Lapeer, 47-34; lost to D1 No. 7 DeWitt, 60-26.

Muskegon (15-4, 12-0 OK Black) — Beat D3 No. 2 Kent City, 55-50.

Grand Rapids Northview (18-1, 12-0 OK White) — Beat Grand Rapids Ottawa Hills, 56-33; beat Grandville Calvin Christian, 55-30.

Marquette (17-3, 8-0 Great North UP Conference) — Beat Escanaba, 57-42.

East Grand Rapids (18-2, 12-0 OK Gold) — Beat Grandville, 64-23.

East Kentwood (15-4, 10-2 OK Red) — beat Grand Rapids Christian, 59-52.

West Bloomfield (17-2, 13-1 OAA White) — Lost to Oxford, 54-38; beat Troy Athens, 57-44.

Grand Haven (17-3, 9-3 OK Red) — Beat Rockford, 49-46; beat Ludington, 48-39.

—————

DIVISION 2

1 Detroit Edison (19-1) — Beat Flint Kearsley, 78-46; beat D1 HM Flint Carman-Ainsworth, 71-64.

2 Freeland (18-2, 10-0 TVC Central) — Beat Bay City Western, 61-57; beat Fowlerville, 61-53; beat Alma, 44-38.

3 Williamston (16-3, 10-0 CAAC Red) — Beat Holt, 51-41.

4 Edwardsburg (20-0, 8-0 Wolverine-South) — Beat D3 HM Schoolcraft, 52-41; beat D2 HM Otsego, 55-35.

5 Corunna (18-2, 9-1 GAC Red) — Beat Ortonville-Brandon, 62-8.

6 Hamilton (19-0, 12-0 OK Green) — Beat Jenison, 71-48.

7 Chelsea (19-1, 14-0 SEC White) — Lost to Ann Arbor Pioneer, 41-39.

8 Muskegon Oakridge (17-3, 13-1 West Michigan) — Idle.

9 Harper Woods Chandler Park (16-4, 7-1 CSC) — Beat Cass Tech 70-32; beat D3 No. 10 Flint Hamady, 67-50; beat D3 HM Ypsilanti Arbor Prep, 66-63 (OT)

10 Kingsley (16-4, 12-2 Northwest) — Lost 49-42 to Benzie Central, 49-42

HONORABLE MENTION:

Stanton Central Montcalm (20-0, 14-0 CSAA Gold) — Beat D3 No. 2 Kent City, 48-42; beat White Cloud, 65-42.

Carleton Airport (17-1, 13-0 Huron League) — Beat Monroe, 56-54

Whitehall (17-2, 12-2 West Michigan) — Beat Montague, 47-33; beat Fruitport, 40-28; beat Newaygo, 47-41.

Otsego (16-4, 8-0 Wolverine-North) — Lost to Richland Gull Lake, 60-40; lost to D2 No. 4 Edwardsburg, 55-35.

Croswell-Lexington (16-2, 13-0 Blue Water) — Beat North Branch, 55-14; beat St. Clair, 61-43.

Alma (14-4, 8-2 TVC Central) — Beat Standish-Sterling Central, 57-44; lost to D2 No. 2 Freeland, 44-38.

Charlotte (16-4, 9-1 CAAC White) — Lost to St. Johns, 41-29; beat Perry, 59-31.

Jackson Northwest (15-4, 12-2 Interstate 8) — Beat Haslett, 47-44; beat Lansing Waverly, 85-44.

Cadillac (17-3, 10-0 Big North) — Lost to Mccain, 46-34; beat Mt. Pleasant, 45-38; beat Traverse City St. Francis, 39-33.

Comstock (16-4, 10-0 BCS-Red) — Beat Parchment, 71-25.

Wixom St. Catherine (15-5, 6-2 CHSL-A North) — Beat Rochester Hills Lutheran Northwest, 44-37.

—————

DIVISION 3

1 Pewamo-Westphalia (19-1, 16-0 CMAC) — Beat D4 No. 6 Portland St. Patrick, 55-30; beat Potterville, 61-19; beat Dansville, 60-12.

2 Kent City (16-4, 10-0 CSAA Silver) — Lost to D2 HM Stanton Central Montcalm, 48-42; lost to D1 HM Muskegon, 55-50.

3 Maple City Glen Lake (18-2, 13-1 Northwest Conference) — Beat Leland, 57-38.

4 Michigan Center (17-3, 12-1 Cascades) — Lost to Manchester, 56-41; beat Addison, 71-34; beat Vandercook Lake, 77-38.

5 Reese (18-2, 12-0 Greater Thumb West) — Beat Ubly, 77-39; beat Caro, 63-23

6 Hemlock (20-0, 14-0 TVC West) — Beat St. Louis, 55-33; beat D4 HM Fruitport Calvary Christian, 62-33.

7 Grass Lake (19-1, 13-1 Cascades) — Beat D4 No. 1 Adrian Lenawee Christian, 64-53; beat Addison, 64-35.

8 Niles Brandywine (17-2, 9-2 BCS-Red) —Beat Berrien Springs, 65-22.

9 Ishpeming Westwood (19-1, 12-1 West-PAC Iron) —Beat Kingsford, 60-48.

10 Flint Hamady (14-5, 8-2 GAC Red) — Beat Saginaw Arthur Hill, 51-33; lost to D2 No. 9 Harper Woods Chandler Park, 67-50; lost to Grand Blanc, 41-36

HONORABLE MENTION:

Schoolcraft (18-2, 12-0 SWAC) — Lost to D2 No. 4 Edwardsburg, 52-41; beat Kalamazoo Loy Norrix, 55-28; beat Watervliet, 52-27.

Oscoda (19-0, 10-0 North Star-Big Dipper) — Beat Pinconning, 59-41; beat Rogers City, 61-32; beat Ogemaw Heights, 57-47.

Centreville (19-0, 17-0 SW 10) — Beat Bloomingdale, 51-34.

Carson City-Crystal (17-3, 14-0 MSAC) — Beat Blanchard Montabella, 49-21; beat D4 No. 7 Mt. Pleasant Sacred Heart, 48-41.

Houghton Lake (18-0, 14-0 Jack Pine) — Beat Gladwin, 57-49; beat Farwell, 58-34.

Gobles (20-0, 10-0 SAC Lakeshore) — Beat Lawrence, 63-11; beat Constantine, 53-38.

Saginaw Arts & Sciences (17-3) — Beat Carrollton, 55-44; lost to Chesaning, 50-46.

Royal Oak Shrine (15-5, 8-0 CHSL A-South) — Beat Warren Regina, 52-43; lost to Detroit Renaissance, 33-25.

Ypsilanti Arbor Prep (14-6) — Lost to D2 No. 9 Harper Woods Chandler Park, 48-46.

Adrian Madison (18-1) — Lost to Manchester, 30-26; beat Brooklyn Columbia Central, 37-31.

—————

DIVISION 4

1 Adrian Lenawee Christian (18-2) — Lost to D3 No. 7 Grass Lake, 64-53; beat Plymouth Christian, 55-23.

2 St. Ignace (20-0, 8-0 Straits Area) — Beat Goodrich, 52-44; beat Rudyard, 66-50.

3 Bellevue (18-0, 15-0 SCAA-West) — Beat D4 No. 10 Athens, 42-26; beat Tekonsha, 66-28.

4 Kingston (18-2, 10-0 NCTL-Stars) — Beat Saginaw Swan Valley, 47-31; beat Lapeer, 44-42.

5 Gaylord St. Mary (17-2, 15-0 Ski Valley) — Beat Johannesburg-Lewiston, 60-29; beat Onaway, 38-35.

6 Portland St. Patrick (13-6, 9-6 CMAC) — Lost to D3 No. 1 Pewamo-Westphalia, 55-30; lost to Laingsburg, 45-24.

7 Mt. Pleasant Sacred Heart (14-4, 12-2 MSAC) — Lost to D3 HM Carson City-Crystal, 48-41.

8 Morrice (15-3, 8-0 GAC Blue) — Beat Mt. Morris, 76-46.

9 Waterford Our Lady of the Lakes (9-7, 6-0 CHSL-A South) — Idle.

10 Athens (16-4, 15-2 SCAA-West) — Lost to D4 No. 3 Bellevue, 42-26; lost to Bronson, 49-36.

HONORABLE MENTION:

Fruitport Calvary Christian (15-5, 7-0 Alliance) — Lost to Grand Rapids NorthPointe Christian, 53-40; lost to D3 No. 6 Hemlock, 62-33.

Mackinaw City (19-1, 14-0 Northern Lakes) — Beat Wolverine, 67-23.

Baraga (16-3, 10-0 Copper Mountain Conference Copper Country) — Lost to Ewen-Trout Creek, 55-52.

Saginaw Nouvel (14-6, 10-4 TVC West) — Lost to Ithaca, 49-28; lost to Essexville Garber, 61-44.

Saginaw Michigan Lutheran Seminary (14-5, 9-5 TVC-West) — Beat Pinconning, 59-38; beat Breckenridge, 49-30.

St. Joseph Michigan Lutheran (16-2, 9-1 BCS-White) — Beat Watervliet, 46-28; beat Lawrence, 53-23.

Ann Arbor Rudolf Steiner (16-1) — Idle.

Mendon (16-3, 13-3 SW-10) — Beat Decatur, 40-20; lost to Bloomingdale, 37-34.

Martin (14-3, 7-2 SWAC-Lakeshore) — Beat Galesburg-Augusta, 48-34

Ewen-Trout Creek (14-3, 6-0 Copper Mtn-Porcupine Mtn.) — Beat Ontonagon, 26-2; beat Baraga, 55-52.