News

BOYS TENNIS: Regional Scoreboard

   | Branden Hunter

State Champs! Sports Network

BOYS TENNIS: Regional Scoreboard

 

Boys Tennis

 

DIVISION 1 REGIONAL

                                                                                 (Oct. 11 at Grosse Pointe South)                       

TEAM SCORES — 1. Troy, 30; 2. (tie) Troy Athens, 21; Grosse Pointe South, 21; 4. Warren Cousino, 15; 5. Warren DeLaSalle, 9; 6. (tie) Fraser, 4; Utica Ford, 4; Sterling Heights Stevenson, 4; 9. Royal Oak, 3; 10. Warren Mott, 1; 11. Sterling Heights 0.

SINGLES — 1. Brett Forman (Troy) d. Richard Zhang (Troy Athens) 6-4, 6-0; 2. Vinnai Reddy (Troy) d. Eric Flewelling (Troy Athens) 6-1, 6-1; 3. Michael Faber (Troy) d. Jason Potter (Troy Athens) 6-2, 6-2; 4. Sheevam Naik (Troy Athens) d. Tarun Kalyanaraman (Troy) 6-4, 3-6, 6-2.

DOUBLES — 1. Shah-Mulabagula (Troy) d. Wittwer-Schaller (Grosse Pointe South) NSC; 2. Flynn-Dietz (Grosse Pointe South) d. Dubay-Balte (Troy) NSC; 3. Prabhu-Ingram (Troy) d. Van Wallegham-Culne (Grosse Pointe South) NSC; 4. Fietfam-Ketkar (T) d. Champagne-Norris (GPS) NSC.

 

DIVISION 1 REGIONAL

(Oct. 11 at Rochester HS)

TEAM SCORES — 1. Birmingham Brother Rice, 30; 2. Rochester Adams, 22; 3. West Bloomfield, 16; 4. Rochester Stoney Creek, 15; 5. Clarkston, 8; 6. Rochester, 7; 7. Lake Orion, 4; 8. Walled Lake Central, 3; 9. (tie) Waterford Kettering, 0; Waterford Mott, 0.
 

SINGLES — 1. Justin Hyman (Rochester Adams) d. Nick Fiaschetti (Rochester Stoney Creek) 6-3, 6-4; 2. Jack Hamaty (Birmingham Brother Rice) d. Charles Xu (Rochester Adams) 6-2, 6-2; 3. Chase Perry (Birmingham Brother Rice) d. Rahul Jain (Rochester Adams) 6-3, 3-6, 6-3; 4. Michael Ciraci (Birmingham Brother Rice) d. Alexis Hazelwanter (Clarkston) 6-1, 6-0

DOUBLES — 1. Blake Hildebrand-Gavin McNulty (Birmingham Brother Rice) d. Chris Stanbury-Jake Kurk (Rochester Stoney Creek) 7-6 (5), 6-1; 2. George Hamaty-Connor Parks (Birmingham Brother Rice) d. Matt Beckstrom- Luke Brunson (Rochester) 6-0, 6-2; 3. Joe Hildeband-Johnny Cameron (Birmingham Brother Rice) d. Austin Trieu-Rishi Mehta (Rochester Adams) 6-2, 6-1; 4. David Weatherford-Brendan Dillion (Birmingham Brother Rice) d. Paul Seyferth-Brandon Meharg (Rochester Stoney Creek) 6-0, 6-1.

 

DIVISION 2 REGIONAL

(Oct. 11 at Fenton)

TEAM SCORES — 1. Holly, 27; 2. Ortonville Brandon, 18; 3. Flushing, 16; 4. Lapeer Unified, 9; 5. Fenton, 8; 6. Swartz Creek, 8; 7. Alpena, 6; 8. Bay City Central, 2; 9. Flint Kearsley, 2.

SINGLES — 1. Spencer Navarre (Ortonville Brandon) d. Jeff Sophiea (Holly) 6-3, 6-3; 2. Nathan Navarre (Ortonville Brandon) d. Connor Bilkos (Holly) 6-1, 6-4; 3. Nick Skinsacos (Ortonville Brandon) d. Evan Vergith (Holly) 7-5, 6-2; 4. Matt Jones (Ortonville Brandon) d. Dillon Sink (Holly) 1-6, 7-5, 6-2.

DOUBLES — 1. Craig Richards-Parker Rowse (Holly) d. Noah Barney Steinke-Samyak Harsh (Alpena) 6-2, 7-6 (5); 2. Zac Goodrich-Taylor Mills (Holly) d. Nick Donley-Matt Hoff (Flushing) 6-2, 7-5; 3.Parker Cuthbert-Aaron Vergith (Holly) d. Jesse Hale-Joshua Milem (Swartz Creek) 6-3, 6-2; 4. Don Olson-Phillip Wu (Holly) d. Morgan Baylis-Gunner LaFave (Holly) 2-6, 6-1, 6-2.