News

BOYS SWIMMING: Oakland County Championships Results

   | Dan Stickradt

State Champs! Sports Network

Boys Swimming

 

OAKLAND COUNTY CHAMPIOBNSHIPS

(Feb. 2 at Waterford Mott H.S.)

TEAM SCORES — 1. Birmingham Brother Rice, 446.5; 2. Birmingham Seaholm, 294; 3. Novi Detroit Catholic Central, 190; 4. Bloomfield Hills, 164; 5. Bloomfield Hills, Cranbrook Kingswood, 142; 6. Birmingham Groves, 123; 7. North Farmington, 115.5; 8. Troy, 115; 9. South Lyon Unified, 113; 10. Clarkston, 111; 11. Lake Orion, 103; 12. Novi, 71; 13. Rochester Adams, 55; 14. Birmingham Detroit Country Day, 50; 15. White Lake Lakeland, 48; 16. Oxford, 43; 17. West Bloomfield, 35; 18. Walled Lake Central, 29; 19. Royal Oak, 19; 20. Waterford United, 14; 21. Rochester, 11; 22. Troy Athens, 9; 23. Rochester Stoney Creek, 8; 24. (tie) Walled Lake Western, 6; Milford, 6; 26. Berkley, 4; 27. (tie) Madison Heights Lamphere, 0; Walled Lake Northern, 0; Southfield Unified, 0; Holly, 0; Ortonville Brandon, 0; Ferndale, 0; Farmington-Harrison Unified, 0; Hazel Park, 0; Clawson, 0; Pontiac Notre Dame Prep, 0; Auburn Hills Avondale, 0.

200-YARD MEDLEY RELAY — 1. Birmingham Seaholm (Evan Burke, Cliff Ross, Jack Russell, Matt Perham) 1:35.62; 2. Birmingham Brother Rice, 1:35.70; 3. Bloomfield Hills, 1:37.47; 4. Lake Orion, 1:39.25; 5. Clarkston, 1:39.69; 6. Novi Detroit Catholic Central, 1:40.62; 7. Birmingham Groves, 1:40.64; 8. Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood, 1:40.70; 9. South Lyon Unified, 1:41.21; 10. Troy, 1:42.38; 11. Walled Lake Central, 1:43.26; 12. Novi, 1:43.41; 13. Birmingham Detroit Country Day, 1:46.32; 14. Rochester Adams, 1:47.54; 15. Oxford, 1:47.91; 16. North Farmington, 1:47.97.

200-YARD FREESTYLE — 1. Colin Brinkman (Novi Detroit Catholic Central) 1:43.95; 2. Enrique Hernandez (Birmingham Seaholm) 1:44.12; 3. Rodolfo Flores (Birmingham Brother Rice) 1:44.77; 4. Rudy Aguilar (Birmingham Brother Rice) 1:45.80; 5. Nathan Lazor (Birmingham Groves) 1:46.79; 6. Brent Hosea (Birmingham Brother Rice) 1:46.90; 7. Andrew Guan (Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood) 1:46.98; 8. Bobby Powrie (Birmingham Brother Rice) 1:46.99; 9. Pierre DeSmet (Bloomfield Hills) 1:47.23; 10. Dylan Page (Birmingham Brother Rice) 1:47.37; 11. Josh Schwimmer (Waterford United) 1:47.42; 12. Will Tener (Bloomfield Hills) 1:47.80; 13. Nick Ross (Birmingham Seaholm) 1:47.97; 14. Tyler Edwards (West Bloomfield) 1:48.13; 15. (tie) Alessandro Guttilla (Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood) 1:40.27; Andrew Trunsky (Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood) 1:40.27.

200-YARD IM — 1. Jack Walsh (Novi Detroit Catholic Central) 1:51.68 (county meet record); 2. Troy Chen (Troy) 1:55.48; 3. Devon Nowicki (Lake Orion) 1:55.66; 4. Tanner Vincent (Novi) 1:55.96; 5. Zachary Chen (Troy) 1:56.05; 6. Mark Blinstrub (Birmingham Brother Rice) 1:56.37; 7. Clark Lindsay (Birmingham Groves) 1:57.21; 8. Mitch Buccalo (Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood) 1:57.44; 9. Jack Russell (Birmingham Seaholm) 1:59.35; 10. Jake Zalinski (Birmingham Brother Rice) 1:59.37; 11. John Schihl (Bloomfield Hills) 2:00.17; 12. James Nelson (Clarkston) 2:00.56; 13. Evan Burke (Birmingham Seaholm) 2:00.71; 14. Drew Grady (Birmingham Brother Rice) 2:00.82; 15. Patrick Olmstead (Birmingham Brother Rice) 2:00.92; 16. Jack Kennedy (Birmingham Brother Rice) 2:01.86.

50-YARD FREESTYLE — 1. Joe Krause (Birmingham Brother Rice) 20.82 (county meet record); 2. Nick Leshok (North Farmington) 21.19; 3. Mike Shaben (Birmingham Seaholm) 21.87; 4. Bradford Jones (Birmingham Brother Rice) 22.02; 5. Nathan Anderson (Birmingham Seaholm) 22.03; 6. Matt Perham (Birmingham Seaholm) 22.08; 7. Dalton Pokley (Clarkston) 22.10; 8. (tie) Zach Zatina (Royal Oak) 22.25; Jack Ramonat (Bloomfield Hills) 22.25; 10. Max Wilkinson (South Lyon Unified) 22.32; 11. Grayson Arnold (Novi Detroit Catholic Central) 22.40; 12. Ben Walling (Rochester Adams) 22.43; 13. Lane Lyuckx (Bloomfield Hills) 22.56; 14. Parker Jones (Rochester) 22.59; 15. Jake Wasko (North Farmington) 22.63; 16. Cal Coffman (Birmingham Detroit Country Day) 22.86.

100-YARD BUTTERFLY — 1. Will Walker (White Lake Lakeland) 50.40 (county meet record); 2. Gust Kouvaris (Birmingham Brother Rice) 51.93; 3. Dalton Pokley (Clarkston) 51.94; 4. Troy Chen (Troy) 52.16; 5. Tanner Vincent (Novi) 52.79; 6. Jake Zalinski (Birmingham Brother Rice) 53.50; 7. Evan Burke (Birmingham Seaholm) 53.70; 8. Andrew Guan (Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood) 53.76; 9. Jake Wasko (North Farmington) 53.85; 10. Joel Bischoff (South Lyon Unified) 54.02; 11. (tie) Danny McNeece (North Farmington) 54.33; Jack Kennedy (Birmingham Brother Rice) 54.33; 13. Cliff Ross (Birmingham Seaholm) 54.85; 14. Jack Ramonat (Bloomfield Hills) 54.95; 15. Jacob Thoma (West Bloomfield) 54.98; 16. Kellen Boyd (West Bloomfield) 55.14.

100-YARD FREESTYLE — 1. Joe Krause (Birmingham Brother Rice) 45.88 (county meet record); 2. Nick Leshok (North Farmington) 46.92; 3. Enrique Hernandez (Birmingham Seaholm) 47.35; 4. Mike Shaben (Birmingham Seaholm) 48.19; 5. Nathan Anderson (Birmingham Seaholm) 48.41; 6. Bobby Powrie (Birmingham Brother Rice) 48.57; 7. Nick Ross (Birmingham Seaholm) 48.60; 8. Ben Walling (Rochester Adams) 48.89; 9. Zach Zatina (Royal Oak) 49.79; 10. Dylan Page (Birmingham Brother Rice) 49.82; 11. Max Wilkinson (South Lyon Unified) 49.95; 12. Bradford Jones (Birmingham Brother Rice) 50.11; 13. Parker Jones (Rochester) 50.31; 14. Nick Van Dyke (South Lyon Unified) 50.32; 15. Connor Biondo (Birmingham Groves) 50.35; 16. Max Threlkeld (Bloomfield Hills) 50.37.

ONE-METER DIVING — 1. Joe Zendejas (Clarkston) 371.25 points; 2. Ethan Schmidt (South Lyon Unified) 370.75; 3. David Theade (Troy) 354.75; 4. Matt Meadows (South Lyon Unified) 349.75); 5. Jared Tasch (Oxford) 329.85); 6. Marco Campagiomi (Oxford) 324.00; 7. Sebastian Fay (Birmingham Seaholm) 302.95; 8. Lexi Oxner (South Lyon Unified) 300.70 (spots ninth through 16th unavailable).

500-YARD FREESTYLE — 1. Will Walker (White Lake Lakeland) 4:38.19; 2. Devon Nowicki (Lake Orion) 4:39.95; 3. Colin Brinkman (Novi Detroit Catholic Central) 4:42.58; 4. Rodolfo Flores (Birmingham Brother Rice) 4:43.17; 5. Rudy Aguilar (Birmingham Brother Rice) 4:44.38; 6. Brent Hosea (Birmingham Brother Rice) 4:47.64; 7. Quin McFarlen (Birmingham Brother Rice) 4:47.90; 8. Michael Dennison (Birmingham Brother Rice) 4:52.73; 9. Nathan Lazor (Birmingham Groves) 4:52.77; 10. Cheyne Stresky (Oxford) 4:54.35; 11. Tyler Edwards (West Bloomfield) 4:56.29; 12. Josh Schwimmer (Waterford United) 4:57.14; 13. Christian Liddiard (Rochester Adams) 4:57.53; 14. Keith Erichson (North Farmington) 4:58.14; 15. Neil Robinson (Novi Detroit Catholic Central) 4:59.75; 16. Andrew Trunsky (Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood) 4:59.91.

200-YARD FREESTYLE RELAY — 1.Birmingham Seaholm (Nathan Anderson, Matt Perham, Mike Shaben, Enrique Hernandez) 1:25.32 (county meet record); 2. Birmingham Brother Rice, 1:25.91; 3. North Farmington, 1:28.49; 4. Bloomfield Hills, 1:28.69; 5. Novi Detroit Catholic Central, 1:31.37; 6. Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood, 1:31.50; 7. Birmingham Groves, 1:31.58; 8. Birmingham Detroit Country Day, 1:32.06; 9. Clarkston, 1:32.35; 10. Rochester Adams, 1:33.06; 11. West Bloomfield, 1:34.10; 12. Novi, 1:34.51; 13. Rochester Stoney Creek, 1:34.94; 14. White Lake Lakeland, 1:35.28; 15. Rochester, 1:36.32; 16. Walled Lake Western, 1:36.68.

100-YARD BACKSTROKE — 1. Jack Walsh (Novi Detroit Catholic Central) 50.93; 2. Gust Kouvaris (Birmingham Brother Rice) 51.64; 3. Mastk Blinstrub (Birmingham Brother Rice) 52.68; 4. Zachary Chen (Troy) 52.96; 5. DJ Seeds (Lake Orion) 54.59; 6. Brendan Gatward (Birmingham Detroit Country Day) 55.33; 7. Riley Page (Birmingham Brother Rice) 55.35; 8. Mitch Buccalo (Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood) 55.72; 9. Matt Loniewski (Novi Detroit Catholic Central) 56.03; 10. Jordan Garcia (Bloomfield Hills) 56.35; 11. Simon Shanks (Novi Detroit Catholic Central) 56.52; 12. Nick VanDyke (South Lyon Unified) 56.54; 13. Christopher Stefan (Walled Lake Western) 56.64; 14. Michael LaFave (Birmingham Seaholm) 57.11; 15. Colin Murphy (Troy) 57.17; 16. Cheyne Stresky (Oxford) 57.30.

100-YARD BREASTSTROKE 1. Clark Lindsay (Birmingham Groves) 56.38 (county meet record); 2. John Schihl (Bloomfield Hills) 56.98; 3. Stephen Lee (Walled Lake Central) 57.49; 4. Jack Russell (Birmingham Seaholm) 58.51; 5. Drew Grady (Birmingham Brother Rice) 1:00.98; 6. RJ Richmond (Bloomfield Hills) 1:01.09; 7. James Nelson (Clarkston) 1:01.13; 8. Quin McFarlen (Birmingham Brother Rice) 1:01.72; 9. Giorgio DelGrosso (Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood) 1:01.79; 10. Daniel Long (Novi Detroit Catholic Central) 1:02.23; 11. Brenden French (Birmingham Groves) 1:02.67; 12. Craig Matola (Lake Orion) 1:02.75; 13. Matthew Yang (Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood) 1:04.16; 14. Nathan Ladetto (Waterford United) 1:04.32; 15. Nathan Louie (Novi) 1:04.38; 16. Josh Pascua (Walled Lake Central) 1:04.58.

400-YARD FREESTYLE RELAY 1. Birmingham Brother Rice (Gust Kouvaris, Mark Blinstrub, Bobby Powrie, Joe Krause) 3:07.11; 2. Birmingham Seaholm, 3:09.25; 3. Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood, 3:16.97; 4. Novi Detroit Catholic Central, 3:17.92; 5. North Farmington, 3:17.97; 6. Bloomfield Hills, 3:19.49; 7. South Lyon Unified, 3:20.37; 8. Troy, 3:20.58; 9. Novi, 3:23.60; 10. Lake Orion, 3:24.00; 11. Birmingham Groves, 3:26.02; 12. Rochester Adams, 3:26.84; 13. West Bloomfield, 3:27.44; 14. Birmingham Detroit Country Day, 3:27.74; 15. Oxford, 3:28.38; 16. White Lake Lakeland, 3:31.23.

Other Related Media Link: https://