Recruiting & Scouting

FOOTBALL: 2012 A.P. Michigan Division 3-4 All-State Prep Team

 

State Champs! Sports Network

2012 ASSOCIATED PRESS MICHIGAN ALL-STATE PREP FOOTBALL:

Division 3-4 All-State Football: http://northoaklandsports.com/2012/11/23/football-a-p-division-3-4-all-state-team/

 

ASSOCIATED PRESS DIVISIONS 3-4 ALL-STATE FOOTBALL TEAM

PLAYER OF YEAR

Grant Niemiec, Orchard Lake St. Mary's

QUARTERBACKS

ALL-STATE

Ben Dreslinski, Tecumseh, 6-2, 190, Sr

Alex Van De Vusse, Grand Rapids Christian, 6-3, 185, Sr.

Shaye Brown, Linden, 6-4, 210, Sr.

SPECIAL MENTION

Nate Guitar, Croswell-Lexington, 6-2, 195, Sr.

HONORABLE MENTION

Michael Custer, Zeeland East, 6-2, 175, Sr.

Marcus Lambert, Zeeland West, 5-11, 185, Jr.

Johnny Nate, Stevensville Lakeshore, 5-11, 180, Sr.

Jalen Brooks, Cadillac, 6-3, 180, Jr.

Josh Smith, Marysville, 5-11, 170, Jr

Jake Brown, Comstock Park, 6-0, 205, Sr.

Sam Shutes, Three Rivers, 6-4, 210, Sr.

Justin McCauley, Paw Paw, 6-2, 190, Sr.

Tyler Wiegers, Detroit Country Day, 6-3, 200, Jr.

RUNNING BACKS

ALL-STATE

Desmond King, Detroit East English Village Academy, Sr.

Michael Tweh, Mt. Pleasant, Jr. 6-0, 205

Berkley Edwards, Chelsea, 5-9, 185, Sr.

Spencer Viening, Zeeland East, 6-2, 175, Jr.

SPECIAL MENTION

Jahaan Brown , East Grand Rapids, 5-10, 190, Sr.

HONORABLE MENTION

Bo Meldrum, St. Clair, 6-0, 170, Jr.

Tyler Sergent, Croswell-Lexington, 6-0, 180

D.J. Burns, Marine City , 5-7, 175, Sr.

Marcus Samuels, Riverview, Jr.

Jeremiah Johnson, Pontiac Notre Dame Prep, 5-10, 185, Jr.

Brandon Benac, West Branch Ogemaw Heights, Sr., 5-8, 175

Richie Wilson, Detroit Country Day, Jr.

Nate Emery, Bloomfield Hills Lahser,

Kasey Carson, Battle Creek Harper Creek, 5-10, 185, Sr.

Arthur Dukes III, Milan, 5-11, 190, Sr.

Conor Brewer, Haslett 5-10, 170, Sr.

WIDE RECEIVERS

ALL-STATE

Drake Harris, Grand Rapids Christian, 6-4, 170, Jr.

C'Sonte York, Harper Woods Chandler Park Academy, 6-3, 190, Sr.

Trent Karcher, Chippewa Hills, 6-1, 185, Sr.

SPECIAL MENTION

Kyle Steigenga, Holland Christian, 6-4, 185, Jr.

Khalid Hill, Detroit East English Village Academy, 6-2, 230, Sr.

Dylan Smith, Kenowa Hills, 6-2, 180, Sr.

HONORABLE MENTION

Ryan Anderson, DeWitt, 6-3, 180, Sr

Harold Wiggins, Stevensville Lakeshore, 6-3, 195, Sr.

Hunter Folkertsma, Forest Hills Central, 6-5, 230, Sr.

Travis Hull, Linden, Sr.

Zeshawn Jones-Parker, Lapeer West, 6-5, Sr.

J.R. Dawley, Goodrich, Jr.

LINEMEN

ALL-STATE

Ben Armstrong, Linden, 6-3, 215, Sr.

Riley Norman, Cadillac, 6-7, 295, Sr.

Alex Korhorn, Grand Rapids Christian, 6-2, 280, Sr.

Austin Johnson, Orchard Lake St. Mary's, 6-1, 265, Sr.

Andre Turner, Harper Woods Chandler Park Academy, 6-4, 220, Sr.

Alec Stevens, West Branch Ogemaw Heights, Jr., 6-5, 270

SPECIAL MENTION

Jordan VanDort, Zeeland West, 6-5, 240, Jr.

Joe Mini, Croswell-Lexington 6-2, 290, Sr.

Alex Neering, Essexville-Garber, 6-7, 230, Jr.

Michael Steinhauer, Chelsea, 6-3, 270, Sr.

Jalen Dandridge, Detroit East English Village Academy, 6-3, 290, Sr.

HONORABLE MENTION

Amilio Flores, Fruitport, 6-4, 255, Sr.

Chris Hendricks, Fruitport, 6-5, 265, Jr.

Jack Ford, Cadillac 6-6, 270, Sr.

Josh McDill, Cheboygan, 6-2, 298, Sr,

Blake Biewer, St. Clair, 6-1, 235, Sr.

Kevin Fitzsimmons, Marine City, 5-8, 235, Jr.

Tommy Doles, Grand Rapids Christian, 6-5, 250, Jr.

Josh Bass, Battle Creek Harper Creek, 6-5, 280, Sr.

Tyler White, Plainwell, 6-6, 240, Sr.

Bruce Elliott, Milan, 6-3, 250, Sr.

Matt Freeman, Owosso 6-4, 290 Sr.

Sam Rathbun, Haslett 6-3, 279, Sr.

Joe Perry, Lapeer East, 6-2, 240, Sr.

Clark Clancy, Auburn Hills Avondale, 6-5, 280, Sr.

LINEBACKERS

ALL-STATE

Grant Niemiec, Orchard Lake St. Mary's, 6-0, 218, Sr.

Collin Schlosser, Grand Rapids Forest Hills Central, 6-0, 200, Sr.

Adam Coon, Fowlerville, 6-4, 260, Sr.

Joe Craven, Grand Rapids Catholic Central, 5-10, 220, Sr.

SPECIAL MENTION

Jake McKiernan, Richmond , 6-3, 205, Jr.

Wes Asel, Essexville-Garber, Sr., 5-9, 174

D.J. Hunt, Dowagiac, 5-11, 205, Sr.

Jimmy Melton, DeWitt 5-9 190, Sr.

HONORABLE MENTION

Ethan Buresh, Hamilton, 6-1, 210, Sr.

Malik Hazzard , Clinton Township Clintondale, 5-10, 175, Jr.

Elijah Anglin, Detroit Renaissance, 6-4, 210, Sr.

Jack Jennings, Paw Paw, 6-2, 225, Sr.

Sam Duckham, Battle Creek Pennfield, 5-10, 180, Sr.

Preston Pelham, Tecumseh, 6-3, 215, Jr.

Ed Walterhouse, Linden, Sr.

Kyle Rachwal, Lapeer East, 6-3, 215, Jr.

DEFENSIVE BACKS

ALL-STATE

Mitch Bancroft, Stevensville Lakeshore, 5-11, 160, Sr.

Ryheem Stokes, Grand Rapids Catholic Central, 5-10, 170, Sr.

Darius Phillips, Dearborn Heights Robichaud, 5-11, 175, Sr.

SPECIAL MENTION

Noah Sullivan, Grand Rapids Catholic Central, 6-1, 185, Sr.

Jordan Nellenbach, Grosse Ile

HONORABLE MENTION

DiaZoun Oliver, Melvindale, 5-10, 180, Sr.

Leontay White, Saginaw Swan Valley, 5-8, 165, Sr.

SPECIALIST

ALL-STATE

Colin McCaw, Vicksburg, 6-1, 184, Sr.

SPECIAL MENTION

Elijah Sandore, Monroe Jefferson, 5-8, 160, Jr.

HONORABLE MENTION

Stanley Longmire, Detroit Old Redford Academy, 5-8½, 165, Sr.

Cory Williams, Mt. Pleasant, 6-1, 185, Sr.

Nate Couturier, Allendale, 5-10, 140, Soph.

Robert Kanitz, Milan, 6-1, 195, Jr.

PUNTER

ALL-STATE

Jacob Howe, Grand Rapids Forest Hills Northern, 6-2, 240, Sr.

PLACEKICKER

ALL-STATE

Joel Schipper, Grand Rapids Christian, 5-11, 175, Sr.

SPECIAL MENTION

J.J. McGrath, Macomb Lutheran North, 6-2, 220, Sr.

HONORABLE MENTION

Quentin Buckley, Marine City, 6-0, 160, Sr.

Brett Scanlon, Dowagiac, 6-0, 195, Sr.

Brayden Bennett, Battle Creek Pennfield, 5-9, 155, Sr.

COACH OF THE YEAR

Denny Dock, Stevensville Lakeshore

Keith Stephens, Dearborn Heights Robichaud

SPECIAL MENTION

Jesse Hoskins, Milan

HONORABLE MENTION

Derek Pennington, Zeeland East

Rod Oden, Detroit East English Village Prep Academy