Out of Left Field with Matt Mowery

Out of Left Field with Matt Mowery

The Michigan Interscholastic Track Coaches Association's 2019 Dream Teams, with Mr. and Ms. Michigan Track and Field

The Michigan Interscholastic Track Coaches Association's 2019 Dream Teams, with Mr. and Ms. Michigan Track and Field
BY: MATTHEW B. MOWERY Jun 27, 11:20am

The Michigan Interscholastic Track Coaches Association’s Dream Teams for 2019

GIRLS TRACK AND FIELD DREAM TEAM 2019

LONG JUMP — Kennedy Jackson, Jr., Walled Lake Western — (18-feet-10.5)

DISCUS — Belle Okoroafo, Soph., East Kentwood — (140-feet-10)

SHOT PUT — Sarah Marvin, Soph., Byron — (44-feet-11.5)

HIGH JUMP — Elizabeth Knoll, Jr., Muskegon Mona Shores — (5-feet-6)

POLE VAULT — Tricia Pierce, Sr., Ortonville Brandon — (12-feet-6)

———

100 HURDLES — Grace Stark, Sr., White Lake Lakeland — (13.43)

100 DASH — Qe’Neisha Young, Jr., East Kentwood — (11.89)

1600 RUN — Ericka VanderLende, Sr., Rockford — (4:41.00)

400 DASH — Leeah Burr, Fr., Detroit Renaissance — (54.17)

300 HURDLES — Lauren Fulcher, Sr., Troy — (42.75)

800 RUN — Gabby Hentemann, Sr., Grand Haven — (2:08.70)

200 DASH — Kaila Jackson, Fr., Detroit Renaissance — (24.04)

3200 RUN — Ericka VanderLende, Sr., Rockford — (10:24.57)

———

4x800 RELAY — Bay City Western (Karissa Picard, Soph.; Ashlyn Nagel, Jr.; Jenna Picard, Jr.; Sydney Nesbitt, Sr.) — 9:11.33

4x200 RELAY — Detroit Renaissance (Kaila Jackson, Fr.; Imani Jackson, Jr.; Olivia Jenkins, Fr.; Leeah Burr, Fr.) — 1:37.20

4x100 RELAY — Detroit Renaissance (Olivia Jenkins, Fr.; Leeah Burr, Fr.; Donae Adams, Sr.; Kaila Jackson, Fr.) — 46.58

4x400 RELAY — Oak Park (Jayla Jones, Jr.; Tamyra Todd, Soph.; Kourtney Kennard, Jr.; Chloe Vines, Fr.) — 3:45.13 [NEW D1 and MHSAA Final Meet Record]

———

MS. MICHIGAN TRACK AND FIELD: Ericka VanderLende, Sr., Rockford

——————————

BOYS TRACK AND FIELD DREAM TEAM 2019

LONG JUMP — Stephan Bracey, Sr., East Kentwood — (24-feet-1.25)

DISCUS — Dylan Targgart, Jr., Coldwater — (187-feet-7)

SHOT PUT — Dylan Targgart, Jr., Coldwater — (66-feet-7.5) [NEW D2 record]

HIGH JUMP — Sal Tranchida, Jr., Marine City — (6-feet-7)

POLE VAULT — Gabe Bullis, Jr., Alpena — (15-feet-3)

———

110 HURDLES — Keshaun Harris, Sr., Lansing Waverly — (13.98)

100 DASH — Noah Stallworth, Sr., Rockford — (10.76)

1600 RUN — Nick Foster, Sr., Ann Arbor Pioneer — (4:12.32)

400 DASH — James Flournoy, Sr., Westland John Glenn — (48.32)

300 HURDLES — Keshaun Harris, Sr., Lansing Waverly — (37.75)

800 RUN — Miles Brown, Soph., Novi — (1:51.83)

200 DASH — Noah Stallworth, Sr., Rockford — (21.64)

3200 RUN — Anthony Hancock, Jr., Dearborn Divine Child — (9:06.65)

———

4x800 RELAY — Ann Arbor Pioneer (John Florence, Sr.; Drew Allen, Jr.; Fred Wallace, Fr.; Nick Foster, Sr.) — 7:47.92

4x200 RELAY — East Kentwood (Micheal Ostuno, Jr.; Elijah Ealy, Sr.; Junior Hie, Jr.; Stephan Bracey, Sr.) — 1:27.37

4x100 RELAY — Rockford (Jacob Rademacher, Jr.; John Vanden Heuvel Sr.; Eli Haddad, Jr.; Noah Stallworth, Sr.) — 42.10

4x400 RELAY — East Kentwood (Michael Ostuno, Jr., Elijah Ealy, Sr.; Junior Hie, Jr.; Jeremiah Applewhite, Sr.) — 3:18.54

———

MR. MICHIGAN TRACK AND FIELD: Heath Baldwin, Sr., Kalamazoo Hackett