Out of Left Field with Matt Mowery

Out of Left Field with Matt Mowery
Softball

Pairings for 2019 Ann Arbor Area High School Softball Tournament, May 17-18

Pairings for 2019 Ann Arbor Area High School Softball Tournament, May 17-18
BY: MATTHEW B. MOWERY May 15, 4:00pm

2019 Ann Arbor Area High School Softball Tournament 

Veterans Memorial Park, May 17-18

Friday, 11 a.m.

Clarkston 13, Sterling Heights Stevenson 1

Macomb Dakota 7, Milan 3

Allen Park 10, Clinton 5

South Lyon 5, Jenison 1

Howell 15, Tecumseh 0 (4 inn.)

Friday, 1 p.m.

St. Clair 2, Sterling Heights Stevenson 1 (8 inn.)

Clarkston 2, Ypsilanti Lincoln 1

Garden City 4, Dexter 2

Saline 2, Wayland 1

Tecumseh 10, Dearborn Divine Child 2

Friday, 3 p.m.

St. Clair 8, Monroe St. Mary CC 1

Clinton 13, Garden City 2

Allen Park 2, Hartland 2

Escanaba 3, South Lyon 0

Macomb Dakota 11, Dearborn Divine Child 3

Friday, 5 p.m.

Ypsilanti Lincoln 8, Monroe St. Mary CC 1

Jenison def. Wayland

Hartland 4, Dexter 2

Escanaba 6, Saline 2

Howell 12, Milan 2

—————

POOL STANDINGS AFTER FRIDAY'S PLAY:

POOL A: Clarkston 2-0, St. Clair 2-0, Ypsilanti Lincoln 1-1, Sterling Heights Stevenson 0-2, Monroe St. Mary CC 0-2

POOL B: Howell 2-0, Macomb Dakota 2-0, Tecumseh 1-1, Milan 0-2, Dearborn Divine Child 0-2

POOL C: Allen Park 1-0-1, Hartland 1-0-1, Clinton 1-1, Garden City 1-1, Dexter 0-2

POOL D: Escanaba 2-0, South Lyon 1-1, Jenison 1-1, Saline 1-1, Wayland 0-2

—————

Saturday, 8:30 a.m.

South Lyon vs. Saline, Field 1

Clarkston vs. Monroe St. Mary CC, Field 2

Tecumseh vs. Ann Arbor Huron, Field 3

Allen Park vs. Garden City, Field 4

Sterling Heights Stevenson vs. Ypsilanti Lincoln at Ann Arbor Huron

Saturday, 10:30 a.m.

South Lyon vs. Wayland, Field 1

Howell vs. Macomb Dakota, Field 2

Clinton vs. Hartland, Field 3

Jenison vs. Escanaba, Field 4

Clarkston vs. St. Clair at Ann Arbor Huron

Saturday, 12:30 p.m.

Wayland vs. Escanaba, Field 1

Tecumseh vs. Macomb Dakota, Field 2

Howell vs. Dearborn Divine Child, Field 3

Allen Park vs. Dexter, Field 4

Sterling Heights Stevenson vs. Monroe St. Mary CC at Ann Arbor Huron

Saturday, 2:30 p.m.

Jenison vs. Saline, Field 1

Ann Arbor Huron vs. Dearborn Divine Child, Field 2

Clinton vs. Dexter, Field 3

Garden City vs. Hartland, Field 4

Ypsilanti Lincoln vs. St. Clair at Ann Arbor Huron

CHAMPIONSHIP BRACKET

Saturday, 4:30 p.m.

G1: 1st place Pool A vs. 1st place Pool D, Field 2

G2: 1st place Pool B vs. 1st place Pool C, Field 3

Saturday, 6:30 p.m.

G3: G1 winner vs. G2 winner, Field 2

CONSOLATION BRACKET

Saturday, 4:30 p.m.

G4: 2nd place Pool A vs. 2nd place Pool C, Field 1

G5: 2nd place Pool B vs. 2nd place Pool D, Field 4

Saturday, 6:30 p.m.

G6: G4 winner vs. G5 winner, Field 3

——————————

POOL A: Sterling Heights Stevenson, Clarkston, Ypsilanti Lincoln, Monroe St. Mary CC, St. Clair

POOL B: Tecumseh, Howell, Ann Arbor Huron, Macomb Dakota, Dearborn Divine Child

POOL C: Allen Park, Clinton, Garden City, Dexter, Hartland

POOL D: South Lyon, Jenison, Wayland, Saline, Escanaba